Urszula Dudziak - płyta z autografem

Urszula Dudziak - Superband at Jazz Cafe - Live (2CD) - album 2-płytowy z autografemSPRZEDANO


Album koncertowy Urszuli Dudziak, nagrany podczas jednego z występów w Jazz Cafe. Urszula Dudziak o swoich koncertach: "Moje koncerty to wybór najlepszych utworów z 50 płyt, które nagrałam w dotychczasowej karierze. Kompozycje są skrupulatnie wybrane, niejednokrotnie zagrane w nowoczesnych aranżacjach i przedstawione w zróżnicowanym instrumentarium. Jako jedyna wokalistka na świecie używam elektroniki w unikalny sposób dodając muzyce nowego niespotykanego wymiaru? Koncertuję w towarzystwie młodych wybitnie uzdolnionych polskich muzyków".

Urszula Dudziak

Jest czołową postacią współczesnej wokalistyki, nie tylko jazzowej.
Światowej sławy polska wokalistka jazzowa. Niezwykła skala głosu,
swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły Jej zyskać opinię artystki oryginalnej
i kreatywnej.

W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewnia.

Podstawę Jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu,
wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej "scatem". Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu.
Swego rodzaju słownik muzycznego języka Urszuli Dudziak stanowi album z 1973 roku "Newborn Light", nagrany wspólnie z Adamem Makowiczem.

W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku.
Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae,Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton.

Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. Współpracowała z wieloma znanymi zespołami i formacjami jazzowymi, m.in. z Vocal Summit, Vienna Art Orchestra, orkiestrą Gila Evansa i zespołem Archiego Sheepa.

W swoim artystycznym dorobku ma również występy w musicalach oraz udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych.

Urszula Dudziak często poszerza swój repertuar włączając do niego muzykę ludową i klasyczną. W marcu 2007 roku wzięła udział w koncercie JAZZSINFONICA w ramach 11. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Koncert został również wydany na płycie.

Na ostatnim krążku "Live At Jazz Cafe" Jan Smoczyński, w oryginalny
sposób, zaaranżował wybrane utwory Fryderyka Chopina.

W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał albumowi "Newborn Light" maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Natomiast w 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku.

W listopadzie 2009 roku Artystka wzięła udział w koncercie dedykowanym Bogusławowi Schaefferowi "Era Schaeffera" w Muzeum Muzyki Współczesnej w Warszawie.

Urszula Dudziak została odznaczona medalem Gloria Artist oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również honorową obywatelką Zielonej Góry i Gubina.


Nagrała blisko 50 albumów, z czego najważniejsze to:
"Newborn Light" (1972)
"Fusion" (1974)
"Atma" (1975)
"Midnight Train" (1977)
"Vocal Summit" (1982)
"Magic Lady" (1990)
"Malowany Ptak" (1997)
"To i Hola" / z Grażyną Auguścik (2000)
"The Best of Urszula Dudziak" (2001)
"Urszula Dudziak Superband Live At Jazz Cafe" (2009)

źródło: GRAMI-ART

© Copyright 2004-2018
Powered by KAWASoft