Ławeczka Marii Dąbrowskiej

    W październiku 2006 biblioteka w Komorowie została Uroczyście otwarta po remoncie. Zbiegło się to z 60 rocznicą istnienia Biblioteki oraz 40-leciem w domu Marii Dąbrowskiej.
    Podczas uroczystości został zawiązany pomysł na Komitet Ławeczki z nadzieją, że niedługo potem uda się zobaczyć przed Biblioteką Ławeczkę z siedzącą na niej postacią patronki - Marii Dąbrowskiej >>>więcej<<<

    W październiku 2009  obchodziliśmy 120 rocznicę urodzin pisarki. Natomiast w maju 2010  przypada 45 rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej – chcielibyśmy uhonorować rocznicę i w tym dniu odsłonić gotową ławeczkę – pomnik, dlatego też prosimy Państwa o wsparcie naszej inicjatywy.

    Prace nad zebraniem funduszy ruszyły wraz z założeniem komitetu i uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.
Jako honorowy członek komitetu został wpisany niedawno zmarły Wójt Gminy Michałowice - Roman Lawrence, który zawsze wspierał wszelkie inicjatywy społeczne oraz różnorodne formy rozwoju kulturalnego na terenmie gminy.

    Rzeźbę Marii Dąbrowskiej wykona artystka Ewa Fleszar z Tarnowa. Koszt całego przedsięwzięcia został określony na czterdzieści pięć tysięcy zł.

    Poniżej mogą Państwo przeczytać informację na temat etapów prac nad realizacją pomysłu.

1.

W połowie 2008 roku powstał wstępny projekt, który powtarza popularny w naszym kraju motyw sławnej osoby siedzącej na ławce - jednak ze znaczną różnicą co do już powstałych - obok ławki z postacią Marii Dąbrowskiej będzie siedział jej pies Dyl.

 

2.

Późniejsze prace pozwoliły nam wybrać odpowiedni ubiór pisarki - i tak pod koniec 2008 roku powstała miniatura ławeczki.
Po udostępnieniu publiczności projektu zostały wprowadzone ostateczne zmiany.

Projekt Ławeczki

 

3.

Ostatnie zdjęcie przedstawia gliniany projekt naturalnej wielkości z fryzurą "na pazia", ponieważ to z nią właśnie Maria Dąbrowska jest najczęściej kojarzona.

Projekt Ławeczki

 


© Copyright 2004-2018
Powered by KAWASoft